Przejdź do treści

Na czym polega praca wirtualnej asystentki ?

Zdalny asystent dla Ciebie!

Powszechny dostęp do Internetu zapoczątkował gwałtowny wzrost liczby zawodów wykonywanych zdalnie. Część z nich istniała już od dawna – dziennikarze, pisarze, programiści – jednak dopiero od niedawna nastąpiła rewolucja w zakresie oferowanych usług na odległość. Jednym z takich przypadków jest praca wirtualnej asystentki, której zadaniem jest wspieranie przedsiębiorców małych firm, freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów w codziennych obowiązkach. Jeżeli planujesz rozpocząć karierę w tym obszarze, warto, żebyś dowiedziała się, na czym taka praca polega i jak szukać klientów.

Wirtualna asystentka - kto to? 

Obecnie odchodzi się od określania „sekretarka”, ponieważ wzbudza to szereg negatywnych skojarzeń. Ponadto termin ten nie obejmuje pełnego zakresu obowiązków, jakie wykonuje osoba na tym stanowisku. Da Ci jednak pewien obraz tego, czym zazwyczaj zajmuje się wirtualna asystentka, gdyż są one dosyć zbliżone.

Do Twoich zadań będzie należało:
– dopilnowanie formalności urzędowych,
– umawianie spotkań,
– prowadzenie profili na portalach społecznościowych,
– kontrola korespondencji,
– pilnowanie terminarza,
– zamawianie towarów,
– kontakt z klientami i dostawcami,
…i wiele, wiele innych rzeczy.

Zdalny asystent to osoba odpowiedzialna przede wszystkim za sprawy administracyjne i biurowe, choć może się zdarzyć, że ustalisz ze swoim klientem inny zakres obowiązków. Ważne, abyś wiedziała, na co Cię stać, co możesz zaoferować, a czemu na pewno nie będziesz w stanie sprostać. Każdy ma mocne i słabe strony, poznaj swoje i postaw na nie, oferując swoim klientom wysoką jakość usług. 

Jak zacząć pracę w tej branży? 

Praktycznie. Poczytaj blogi, prowadź własny, poznaj ludzi, udzielaj się w mediach społecznościowych, rób to, co w przyszłości zamierzasz zaproponować jako asystent zdalny. Daj się poznać od profesjonalnej strony. W ten sposób nawiążesz sieć kontaktów, które są konieczne do pracy przez Internet.

Będziesz mieć do czynienia ze sporą konkurencją, z osobami, które mają wykształcenie w dziedzinie promocji, doświadczenie w pracy marketingowej. Rywalizować będziesz z blogerami, którzy niejedno już mają za sobą i wiedzą, jak działa rynek. Jeżeli nie kształciłaś się w tym kierunku, nie masz żadnych kursów ani doświadczenia – nadal możesz pracować jako zdalny asystent, jednak zajmie Ci to trochę więcej czasu, aby nadrobić zaległości.

Nie ma jasno zdefiniowanego zakresu obowiązków wirtualnej asystentki, ponieważ wachlarz ten jest bardzo szeroki i zależy przede wszystkim od porozumienia między Tobą za klientem, od jego potrzeb i Twoich możliwości, od Twoich zdolności adaptacji do sytuacji i szybkiej nauki i budżetu, jaki klient może przeznaczyć na Twoje usługi.